ماما بلاگ

آموزشی

میزان شیر مورد نیاز نوزاد 

میزان شیر مورد نیاز نوزاد

در هفته های بعد از به دنیا آمدن نوزاد، در کنار پرسش “آیا من دوباره می‌توانم بخوابم؟” بزرگ‌ترین سوال بسیاری از والدین جدید در مورد تغذیه نوزاد است. فهمیدن اینکه کودک شما چه مقدار باید شیر بخورد دشوار است، چه با شیر مادر، شیر خشک یا هر دو او را تغذیه می‌کنید. در این مقاله دستورالعمل‌هایی در مورد میزان شیر مورد نیاز نوزاد آورده شده است بنابراین اگر می پرسید که نوزاد من چه مقدار شیر باید بخورد، تا پایان این مطلب همراه ما باشید

نوزاد من چه مقدار شیر باید بخورد؟

اینکه نوزاد کوچک شما از شیر مادر، شیر خشک یا ترکیبی از هر دو تغذیه می‌شود، تشخیص اینکه چقدر باید بخورد و اینکه آیا گریه و ناآرامی او به گرسنگی ارتباط دارد یا دلایل دیگر دارد، می‌تواند منجر به احساس درماندگی شما خصوصاً در روزهای ابتدایی پس از تولد شود. خبر خوب این است که نوزادان هنگام آمادگی برای خوردن به شما خبر می‌دهند، هنگام گرسنگی شیر می‌خورند و پس از سیر شدن دست از خوردن می‌کشند. بنابراین با کمی آگاهی، می‌توانید یاد بگیرید که چه وقت باید به نوزاد شیر دهید، چه مقدار شیر نیاز دارد و چه موقع به مقدار کافی شیر دریافت کرده است.

میزان شیر مورد نیاز نوزادانی که شیر مادر می خورند چقدر است؟

به گفته آکادمی اطفال آمریکا، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند باید هر زمان که بخواهند و هر مقدار که بخواهند شیر بخورند. اکثر نوزادان تازه متولد شده هر دو تا سه ساعت یک بار شیر می‌خورند که از ابتدای لحظه شروع محاسبه می‌شود. این یعنی حدود ۸ تا ۱۲ بار تغذیه در هر روز.

اما باید بگذارید به جای ساعت، نوزاد تان شما را راهنمایی کند، بنابراین هر وقت علائم گرسنگی را نشان داد سینه خود را در دهان او بگذارید. اگر به نظر می‌رسد نوزاد شما بسیار خواب آلوده است باید او را از خواب بیدار کنید تا مطمئن شوید که در طی ۲۴ ساعت حداقل هشت بار تغذیه می‌شود. در مورد اینکه نوزاد در هر بار تغذیه چقدر باید شیر بخورد باز هم هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. اما به طور کلی می‌توانید انتظار داشته باشید که در هر بار تغذیه نوزاد باید به مدت 20 تا 30 دقیقه شیر بخورد. هنگامی که نوزاد نوک سینه را رها می‌کند یا الگوی مکیدن او کند شده و کاهش می‌یابد (این نشانه آن است که احتمالاً فقط قصد بازی دارد و دیگر نیازی به نوشیدن شیر ندارد) زمان آن است که تغذیه را متوقف کنید.

اصول و توصیه‌هایی برای شیردهی

نکته دیگری که باید درمورد میزان شیر مورد نیاز نوزاد به خاطر داشته باشید: این بسیار طبیعی است که نوزاد کوچک تان بخواهد بدون توقف در حال شیر خوردن باشد. این نوع گرسنگی‌ها ارتباط با جهش رشد دارند و تغذیه خوشه‌ای نامیده می‌شوند. ممکن است احساس کنید که تمام روز مشغول تغذیه نوزاد هستید، اما فقط از نوزادتان پیروی کنید و بدانید احتمالاً فقط یک یا دو روز ادامه خواهد داشت.

میزان شیر مورد نیاز نوزادانی که شیر خشک می خورند. میزان شیر مورد نیاز نوزاد بر اساس وزن

هیچ مقدار واحدی برای همه نوزادان وجود ندارد. میزان غذایی که نوزاد می‌خورد بستگی به وزن، سن و اشتهای او دارد (که می‌تواند از یک روز به روز دیگر متفاوت باشد، دقیقاً مانند آنچه در بزرگسالان نیز صادق است). به عنوان یک قاعده کلی، نوزادان زیر شش ماه که هنوز غذای جامد را شروع نکرده‌اند طی یک دوره 24 ساعته به ازای هر 450 گرم از وزن خود 60 تا 73 سی سی شیر خشک باید بخورند (یعنی 590 تا 738 سی سی در هر روز برای یک نوزاد 4500 گرمی). در ابتدا نوزاد نیاز دارد که به دفعات بیشتری تغذیه شود، اما هرچه بیشتر رشد می‌کند فاصله بین دفعات تغذیه بیشتر شده و شکم او بزرگ‌تر می‌شود. در اینجا یک ایده کلی در مورد مقدار شیر خشکی که نوزاد باید بخورد وجود دارد:

• میزان شیر مورد نیاز نوزاد تازه متولد شده: 30 تا 90 میلی‌لیتر هر 3 تا 4 ساعت یک‌بار (احتمالاً بعد از چند روز یا هفته اول به 59 تا 5/88 سی سی می‌رسد). اگر نوزاد شما بیش از 5 ساعت می‌خوابد، او را برای تغذیه بیدار کنید.

• میزان شیر مورد نیاز نوزاد یک ماهه: حداقل حدود 120 سی سی در هر 4 ساعت.

• میزان شیر مورد نیاز نوزاد پنج ماهه تا 6 ماهگی: 180 تا 230 میلی‌لیتر هر 4 تا 6 ساعت یک‌بار. از 950 میلی‌لیتر تا یک لیتر در 24 فراتر نروید.

با این حال به خاطر داشته باشید که میزان شیر مورد نیاز نوزاد برای هر شیرخوار متفاوت است، بنابراین به علائم نوزاد خود توجه کنید. اگر نوزاد شما بعد از اتمام بطری هنوز علائم گرسنگی را نشان می‌دهد شیر بیشتری برای او آماده کنید. اگر به نظر می‌رسد که قبل از خالی شدن بطری او دچار حواس پرتی و بی ‌قراری شده است، احتمالاً به اندازه کافی تغذیه شده، بنابراین او را مجبور نکنید که محتویات بطری را تمام کند.

میزان شیر مورد نیاز نوزاد در نوزادانی که هم از شیر مادر و هم شیر خشک تغذیه می‌کنند

تغذیه ترکیبی نباید پیچیده باشد. شما می‌توانید دستورالعمل‌های اساسی را برای تغذیه با شیر مادر و تغذیه با شیرخشک بر اساس سن کودک تطبیق دهید. توجه به نشانه‌های گرسنگی و سیری نوزاد نیز می‌تواند به شما در تشخیص ریتم مناسب او کمک کند. اگر هنوز در مورد مقدار مطمئن نیستید، پزشک متخصص اطفال می‌تواند راهنمایی‌های بیشتری را ارائه دهد.

میزان شیر مورد نیاز نوزاد بعد از شروع تغذیه تکمیلی

شیر مادر یا شیر خشک باید تا یک سالگی بخش عمده‌ای از تغذیه نوزاد شما را تشکیل دهد. اما وقتی نوزاد شروع به خوردن غذای جامد می‌کند، مقدار شیر مادر یا شیر خشکی که می‌نوشد به آرامی کاهش می‌یابد. مقادیر خاص برای هر نوع متفاوت است، اما در اینجا چند قاعده کلی اساسی وجود دارد:

• 6 ماهگی: روزانه جمعاً 708 تا 1062 سی سی در هر پنج یا شش نوبت شیر مادر یا هر روز 4 تا 5 بطری حاوی 177 تا 530 سی سی شیرخشک به نوزاد بدهید.

• 7 ماهگی: روزانه 5 تا 6 بار مقدار 708 تا 885 سی سی شیر مادر یا هر روز 4 تا 5 بطری حاوی 177تا 530 سی سی شیر خشک باید به نوزاد داد.

• میزان شیر مورد نیاز نوزاد 8 ماهه: روزانه مقدار 708 تا 885 سی سی شیر مادر در چهار تا شش نوبت یا هر روز 3 تا 5 بطری حاوی 206 تا 530 سی سی شیر خشک.

• 9 ماهگی: روزانه مقدار 708 تا 885 سی سی شیر مادر در چهار تا شش نوبت یا هر روز 3 تا 4 بطری محتوی 206 تا 236 سی سی شیر خشک.

• 10 ماهگی: روزانه مقدار 708 تا 885 سی سی شیر مادر در چهار نوبت یا هر روز 3 تا 4 بطری حاوی 206 تا 236 سی سی شیر خشک.

• 11 ماهگی: روزانه 3 تا 4 بار شیر خشک یا شیر مادر جمعاً به مقدار 708 (یا کمتر).

• 12 ماهگی: 708 (یا کمتر) شیر مادر یا شیر خشک در روز. با رسیدن نوزاد به اولین سالگرد تولدش این مقدار به 472 سی سی کاهش می‌یابد.

برای دانستن میزان شیر مورد نیاز نوزاد به علائم گرسنگی نوزاد توجه کنید

پیگیری کردن نشانه‌های گرسنگی به شما کمک می‌کند تا زمانی که او آماده خوردن است (یا می‌خواهد شیر بیشتری بخورد) بدانید. علاوه بر این، توجه به علائم اولیه گرسنگی او بدان معنی است که می‌توانید قبل از شروع گریه او را تغذیه کنید. نوزاد شما ممکن است به وسیله علائم زیر به شما اطلاع دهد که غذا می‌خواهد:

• بو کردن و کشیده شدن به سمت سینه‌های شما

• مکیدن دستان خود (یا چیزهای دیگر مثل بازو یا لباس شما)

• باز کردن دهان خود

• نشان دادن رفلکس ریشه (برگرداندن سر به طرف شما با دهان باز، اغلب پس از نوازش گونه‌هایش توسط شما)

• مکیدن لب یا زبان خود

• مکیدن لب‌ها با صدا

• گریه کردن غالباً با ناله‌های کوتاه که صدای آن کم یا زیاد می‌شود

چگونه می‌توانم بفهمم که نوزاد به قدر کافی شیر نمی‌خورد؟

روحیه و حال نوزاد شما اولین شاخص خواهد بود. اگر او به اندازه کافی غذا نمی‌خورد حتی بعد از تغذیه کامل هم ممکن است گریه کند، ناله کند یا انگشتان خود را بمکد. (به خاطر داشته باشید که اینها می‌توانند نشانه‌های کولیک یا گاز نیز باشند)

برخی از علائم دیگر که نشان می‌دهند نوزاد شما غذای کافی نخورده و ممکن است نیاز به غذای بیشتری داشته باشد:

• تعداد کمی پوشک خیس یا مرطوب. نوزادان باید طی یک دوره 24 ساعته حداقل 6 پوشک مرطوب داشته باشند و ادرار آنها باید به رنگ زرد کمرنگ باشد. در مورد دفع مدفوع چه طور؟

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند باید طی 24 ساعت حداقل 5 تا پوشک کثیف داشته باشند و نوزادانی که شیر خشک می‌خورند باید حداقل چهار تا پوشک کثیف داشته باشند.

• عدم افزایش وزن یا افزایش کم. به طور متوسط نوزادان 114تا 5/198 گرم در هفته وزن می‌گیرند، بنابراین اگر وزن گیری نوزاد شما کمتر از این مقدار باشد، ممکن است به اندازه کافی غذا دریافت نمی‌کند. متخصص اطفال به شما کمک می‌کند تشخیص دهید که رشد نوزاد شما طبیعی است یا خیر.

اگر گمان می‌کنید که نوزاد شما به اندازه کافی غذا نمی‌خورد، به پزشک متخصص اطفال اطلاع دهید. او می‌تواند تشخیص دهد که آیا نوزادتان مشکل اساسی تغذیه دارد (مانند مشکل دهان، زبان یا کام) و به شما کمک می‌کند تا یک برنامه تغذیه سالم را برای نوزاد داشته باشید.

چگونه می‌توان فهمید که نوزاد بیش از حد تغذیه می‌شود؟

نوزادان خود تنظیم کننده خوبی هستند، وقتی گرسنه هستند غذا می‌خورند و وقتی سیر می‌شوند خوردن را متوقف می‌کنند. اما هنوز هم ممکن است نوزادان کمی بیش از حد بخورند، بخصوص اگر آنها از بطری تغذیه می‌شوند، زیرا نوشیدن از بطری کمتر از پستان طول می‌کشد.

نوزادانی که پرخوری می‌کنند ممکن است دچار دل درد یا گاز معده شوند یا ممکن است تف کرده یا حتی استفراغ کنند. تغذیه بیش از حد می‌تواند خطر چاقی را بعداً در زندگی افزایش دهد، اما به این دلیل که نوزاد شما درشت‌تر است به این معنی نیست که او زیاد غذا می‌خورد. با این وجود اگر نگران عادات خوردن او هستید، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید.

کسب اطلاعات کامل درمورد میزان شیر مورد نیاز نوزاد و دانستن این که چه مقدار شیر باید به نوزاد بدهید می‌تواند شما را دچار احساس سردرگمی می‌کند. اما توجه داشته باشید که نوزاد کوچک شما در به دست آوردن آنچه مورد نیازش است، مهارت دارد ، بنابراین ضمن به خاطر داشتن دستورالعمل‌های کلی، نشانه‌های او را دنبال کنید. خیلی زود شما به یک نظم و برنامه راحت خواهید رسید و به یک متخصص تغذیه نوزاد تبدیل خواهید شد.

پرسش و پاسخ های میزان شیر مورد نیاز نوزاد

میزان شیر مورد نیاز نوزادان بر اساس وزن چقدر است؟

به عنوان یک قاعده کلی، نوزادان زیر شش ماه که هنوز غذای جامد را شروع نکرده‌اند طی یک دوره ۲۴ ساعته به ازای هر 450 گرم از وزن خود 60 تا 73 سی سی شیر خشک باید بخورند (یعنی 590 تا 738 سی سی در هر روز برای یک نوزاد 4500 گرمی). در ابتدا نوزاد نیاز دارد که به دفعات بیشتری تغذیه شود، اما هرچه بیشتر رشد می‌کند فاصله بین دفعات تغذیه بیشتر شده و شکم او بزرگ‌تر می‌شود.

به نوزادی که شیر مادر می خورد چقدر باید شیر بدهیم؟

باید بگذارید به جای ساعت، نوزاد تان شما را راهنمایی کند، بنابراین هر وقت علائم گرسنگی را نشان داد سینه خود را در دهان او بگذارید. اگر به نظر می‌رسد نوزاد شما بسیار خواب آلوده است باید او را از خواب بیدار کنید تا مطمئن شوید که در طی ۲۴ ساعت حداقل هشت بار تغذیه می‌شود.

میزان شیر مورد نیاز نوزاد در نوزادانی که هم از شیر مادر و هم شیر خشک تغذیه می‌کنند چقدر است؟

تغذیه ترکیبی نباید پیچیده باشد. شما می‌توانید دستورالعمل‌های اساسی را برای تغذیه با شیر مادر و تغذیه با شیرخشک بر اساس سن کودک تطبیق دهید. توجه به نشانه‌های گرسنگی و سیری نوزاد نیز می‌تواند به شما در تشخیص ریتم مناسب او کمک کند. اگر هنوز در مورد مقدار مطمئن نیستید، پزشک متخصص اطفال می‌تواند راهنمایی‌های بیشتری را ارائه دهد.

میزان شیر مورد نیاز نوزادانی که شیر مادر می خورند چقدر است؟

به گفته آکادمی اطفال آمریکا، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند باید هر زمان که بخواهند و هر مقدار که بخواهند شیر بخورند. اکثر نوزادان تازه متولد شده هر دو تا سه ساعت یک بار شیر می‌خورند که از ابتدای لحظه شروع محاسبه می‌شود. این یعنی حدود ۸ تا ۱۲ بار تغذیه در هر روز.

نویسنده : تیم تالیف و ترجمه نی نی پلاس

منبع: whattoexpect

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
سایدبار
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من